AKTUALNOŚCI

Mobilność Edukacyjna – Krzysztof Kożyczkowski

Z dumą informujemy, że nasz wicedyrektor, Krzysztof Kożyczkowski, wziął udział w projekcie „Podniesienie jakości kształcenia poprzez rozwój kompetencji informacyjno-komunikacyjnych i językowych nauczycieli, przygotowujących się do efektywnej pracy w trybie hybrydowym i rozwijających nowe umiejętności korzystania z technologii” w ramach Mobilności Edukacyjnej „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”.

Termin mobilności: 31.03–13.04.2024 r.
Organizacja przyjmująca: Centro de Lenguas e Intercambio Cultural (Hiszpania)

Opis Mobilności

W ramach projektu Mobilność+ pan Krzysztof Kożyczkowski uczestniczył w intensywnym kursie języka hiszpańskiego dla nauczycieli na poziomie C1, zorganizowanym przez renomowaną instytucję edukacyjną w Hiszpanii. Kurs obejmował 50 godzin zajęć językowych, które rozwijały kompetencje językowe oraz wprowadzały nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) do pracy dydaktycznej.

Poznane narzędzia TIK i ich zastosowanie:

  • Kahoot! – tworzenie interaktywnych quizów i gier dydaktycznych.
  • Nearpod – prowadzenie lekcji interaktywnych i angażujących uczniów w czasie rzeczywistym.
  • Padlet – wirtualna tablica do współpracy zespołowej oraz tworzenia projektów.
  • Quizlet – tworzenie fiszek i ćwiczeń wspomagających zapamiętywanie pojęć i słówek.
  • Edpuzzle – wbudowywanie pytań w filmy edukacyjne.
  • Canva – projektowanie atrakcyjnych materiałów edukacyjnych i prezentacji.
  • Socrative – szybkie sprawdzanie wiedzy uczniów poprzez quizy i testy online.

Wymiana doświadczeń międzynarodowych

Pan Krzysztof miał możliwość wymiany doświadczeń z nauczycielami z Niemiec, Rosji, Japonii, Holandii, Francji oraz Czech, rozmawiając o podejściu pedagogicznym, metodach aktywizujących, motywowaniu uczniów oraz wsparciu emocjonalnym w edukacji.

Kultura, emocje i refleksje

Pobyt w Hiszpanii był niezwykle intensywny pod względem kulturowym. Pan Krzysztof uczestniczył w wydarzeniach organizowanych przez CLIC, takich jak Paseo Orientativo, Taller Mindfulness, zwiedzanie Casa Natal Picasso i Alcazaby, pokaz Flamenco en la Playa, wycieczki do Parauty, Rondy i Kordoby, rejs po Morzu Śródziemnym, eksploracja kultury tapas oraz przejście Caminito del Rey. Obserwował także Procesje Wielkiego Tygodnia (Las Procesiones de Semana Santa), co było głębokim przeżyciem kulturowym.

Realizacja zasad równości szans i działań ekologicznych

W trakcie realizacji projektu pan Krzysztof przestrzegał założeń dotyczących równości szans i niedyskryminacji oraz promowania równości kobiet i mężczyzn. W grupie uczestników dbano o otwartą i szanującą różnorodność atmosferę, a wszyscy uczestnicy mieli równy dostęp do wszystkich zasobów i możliwości rozwoju. Zgodnie z założeniem projektu o charakterze ekologicznym, podejmował działania ograniczające ślad węglowy: wybierał komunikację pieszą lub publiczną, korzystał z materiałów edukacyjnych w wersji cyfrowej zamiast papierowej oraz aktywnie uczestniczył w warsztatach promujących proekologiczne postawy.

Wnioski i plany wdrożenia

Zdobyte umiejętności i doświadczenia pan Krzysztof zamierza wykorzystać w pracy dydaktycznej na lekcjach języka hiszpańskiego, geografii, przyrody oraz informatyki. Wprowadzi nowoczesne narzędzia TIK, autentyczne materiały kulturowe i nowe metody pracy hybrydowej, wzbogacając tym samym proces nauczania i motywując uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcjach.

 

#FunduszeUE                #FunduszeEuropejskie

 

Wartość projektu: 111,871.56 PLN

Wysokość wkładu z budżetu środków europejskich: 92,316.41 PLN

Wysokość wkładu z budżetu krajowego: 19,555.15 PLN